Kontroverzní pohled na mléčné výrobky

Názory na konzumaci kravského mléka se různí. Rozsah náhledů je přitom velice různorodý – od naprosté nevhodnosti a dokonce nestravitelnosti pro lidský organismus, konče vyzdvihovanou potravinou, která by měla být základem lidského stolování.
jahoda v mléce

Problematické trávení laktózy se netýká každého

Měli bychom se ovšem na celou problematiku zaměřit z širšího úhlu pohledu. Někteří lidé jsou na mléko a jeho produkty alergičtí, neboť velice složitě tráví mléčný cukr – laktózu. Těch je však v naší populaci jen nepatrný počet. Většina středoevropanů jej stráví bez problémů, ale to samé nelze říci o Asiatech. Zvláště v Tradiční čínské medicíně nebo v makrobiotice se objevují teze, které tuto potravinu obecně zavrhují jako nevhodnou pro člověka, a to nejen z důvodu laktózové intolerance .
Tyto výživové směry se domnívají, že mléko je obecně potravinou určenou pro výživu zvířecího nebo lidského mláděte, a že se tomu také přizpůsobuje jeho složení, zejména obsah proteinů. Zkrátka kravské mléko bylo původně určeno pro telátka, kozí pro kůzlátka a lidské pro kojence.
mléko na lžíci

Kočky se chovají instinktivně

Odborníci na výživu z řad lékařů tyto domněnky vyvrací s tím, že některé národy využívají mléčné výrobky již po staletí, a že si jejich organismus vytvořil potřebné enzymy pro štěpení jednotlivých složek. Dokonce i některá domácí zvířata mléko milují, jen si vzpomeňte na kočky. Ty si oblíbily dokonce i kefír nebo bílý jogurt.
Zvířata se ale řídí výhradně svým instinktem, a pokud máte kočku doma, anebo ji můžete někde pozorovat, zjistíte, že se překvapivě vyhýbají jedovatým rostlinám a zpravidla se nestane, že by okusovaly něco nebezpečného. Dáte-li jim do sklenky travní stvoly, budou je uždibovat, ale např. listů břečťanu nebo ficusu se ani nevšimnou. A s mlékem to mají kočky podobně, jestliže by jim mělo ublížit, rozhodně by se mu na sto honů vyhýbaly.