Jak se připravit na pohovor

Nabídky zaměstnání jsou pravidelně aktualizovány na webových portálech, v inzerci a na vývěsce Úřadu práce ČR. Pokud vás nějaká nabídka zaujme a splňujete předpoklady potřebné k výkonu práce, je třeba včas na inzerát odpovědět a připravit si požadované formuláře. Potenciální zaměstnavatelé chtějí zaslat životopis (strukturovaný nebo volnou formou), doložení trestní bezúhonnosti, někdy také motivační dopis.
 životopis je důležitý
Samotný pracovní pohovor má základní osnovu, které se posuzující drží a vy byste měli znát odpovědi na otázky:
 
–          Týkající se nabízené pracovní pozice a jejího zařazení ve firmě, náplně práce a možného mzdového ohodnocení, dále je nutné se předem dostatečně připravit na oblast historie firmy, zvolené strategie, obsazení vedení a firemní politiky.
–          Na vaše silné a slabé stránky, příležitosti, kterých jste v životě využili. Odpovědi typu nebojím se výzev, ráda pracuji v kolektivu, mám výborné organizační schopnosti se cení a určitě vám nahrají pár bodů navíc.
–          O dosažené praxi (někteří vyžadují kontakt na bývalé zaměstnavatele), státnicích, jazykové úrovni, technických dovednostech
–          O rodinném stavu, náboženském vyznání, nemocech, kouření, dětech a další, tyto otázky jsou tzv. diskriminační a vy nemáte povinnost na ně odpovídat. Pokud vás bude váš budoucí zaměstnavatel nutit do těchto odpovědí, můžete ho upozornit na jejich nevhodnost, případně se bránit Státním úřadem inspekce práce.
 přijímací pohovor
 
První dojem je vždy důležitý, na pohovor by žena měla přijít připravená jak duševně, tak fyzicky. Základem jsou upravené nehty, denní jemný make-up a vhodně zvolené oblečení. Záleží na tom, na jakou pozici se hlásíte, pokud se jedná o práci manuální, není potřeba kostýmek či šaty. Pokud se zajímáte o pozici administrativního typu, zvolte košili, sako a kalhoty nebo sukni. Jedná se o jednoduché a reprezentativní oblečení vhodné do kanceláře. Důležité je také sebevědomé vystupování, kdy se musí skloubit duševní pohoda a estetično, pokud vám to bude slušet, jistě se budete cítit jistější a tomu bude odpovídat vaše chování.