Kolik stojí studium na vysoké škole

Rozhodli jste se pro studium na vysoké škole, nebo máte chytré a ambiciózní dítě a to se na studium na vysoké škole připravuje? Je vcelku jedno, o jakou vysokou školu se jedná, cenově vyjdou přibližně nastejno, ale připavte se na nemalé výdaje. Na vysoké škole si student musí platit úplně všechno, nejen sešity, pomůcky, ale také hlavně knihy, jejichž cena, pokud je neseženou od některých studentů, kteří je již nepotřebují, nebo např. v antikvariátu, se pohybuje v řádu až tisíce korun.

Na některých vysokých školách vyjde studium na rok až na sto tisíc korun, někde i více.
–        na jeden semestr na vysoké škole (6 měsíců) budete potřebovat několik učebnic a skript, což Vás může vyjít až na pět tisíc. V místní knihovně je možné si učebnice vypůjčit, ale jen na krátkou dobu, a za tu dobu ji určitě nastudovat nestihnete.
–        to je příklad pro „levnější“ vysoké školy, studenty práv a medicíny budou učebnice a skripta stát mnohem více.
–        ideálním řešením je, pokud se domluvíte se spolužáky, každý koupí něco a můžete si je půjčovat mezi sebou.

Strava a ubytování jsou dalším velkým výdajem. Pokud budete studovat Vy sami, pravděpodobně to budete mít jednodušší, a také pokud to bude Vaše dítě a bude to vysoká škola v místě bydliště.
–        pokud Vaše dítě půjde studovat např. do Prahy, připravte si za ubytování zhruba tři tisíce za měsíc, v Brně je to přibližně stejná částka, a obědy v menze stojí zhruba kolem 35 korun, ale to máte pouze jedno jídlo denně.
–        další nemalou částku znamená městská hromadná doprava, průkazky do knihoven atd.

Pokud bude studovat Vaše dítě přidejte výdaje na kulturu, cestování do místa bydliště a zpět a další výdaje, kterých opravdu nebude málo.
Pokud si i přes náročná studia chce Vaše dítko užívat i zábavy, doporučte mu brigádu, dělá to tak většina studentů, to už povinni platit nejste.