Láska k domácím mazlíčkům jako všelék

Větu jako „Ten náš Rex nadělá tolik nepořádku!“, „Ta naše Micka pořád jen škrábe naši koženou pohovku!“ nebo „Ty naše rybičky jsou tak nenasytné, kolik my jim musíme dávat krmení!“ jste už v případě, že vlastníte některého z těchto miláčků, určitě vypustili z úst. To jste ale udělali velkou chybu. Měli byste být vděční za to, že vám bylo požehnáno sdílet s nimi svou domácnost, pocity a vlastně celý život. Vlastnění těchto tvorů má totiž mnoho benefitů nejen pro tělo, ale i pro duši.
bolest ze stresu
V každém případě vám zvíře dokáže dát velký kus svého života. Do jisté míry se tedy může jednat o předání důležitých informací, které byste v životě s lidmi hledali jen těžko. Taková kočka vám například předá velmi mnoho nových sociálních dovedností nebo může přispět k rozvoji vaší osobnosti.
Jako další z kladů si můžeme uvést razantní snížení stresu. Ve společnosti, při hlazení nebo při mazlení náš mozek produkuje nadprůměrné množství hormonů serotoninu a endorfinu. Tyto hormony jsou odpovědné za dobrou náladu a všeobecnou pohodu. Jejich nedostatek tak může vést k úzkostem a někdy k depresím.
Domácí mazlíčci také mohou zlepšit funkci srdce. Tento bod velmi úzce souvisí s bodem předchozím, jelikož na stres naše tělo reaguje různými způsoby, jedním z nich je právě zpomalení či zrychlení srdeční frekvence.
Jako další důsledky stresu je třeba zmínit práci střev, obecně práci celého trávicího traktu. Už naše babičky říkali, že střeva jsou náš druhý mozek, a nám nezbývá nic jiného, než jim dát za pravdu. Homeostáza trávicí soustavy může totiž tvořit až 70% pocitu zdravě fungujícího těla a celkového zdravotního stavu člověka.
přátelství člověka a psa
Ačkoli se nejedná o příliš veselé téma, hraje zvířecí společnost roli také při léčbě závislostí. Hlazením zvířete se ruce dostatečně zaměstnají, a tak abstinenti necítí nutkání opět sáhnout po droze či jiné návykové látce. Dalším známým způsobem jsou canisterapie, při níž se využívá společnost psů pro co nejpozitivnější účinek na lidské zdraví.
 
Jak vidíte, vlastnění domácích mazlíčků může skvěle ovlivnit naše životy. Nezapomínejte ale, že pro to, aby se vám zásluhou vašeho zvířátka žilo dobře, musí se i on cítit jako v bavlnce.