Povánoční/jarní úklid

Nyní je ideální doba začít tzv. povánoční úklid, neboť bez rozdílu jak nám bude dlouho trvat, tak můžeme tvrdit, že děláme následně jarní úklid. Není podstatné, co pro vás úklid znamená a v jakém rozsahu, ale zkuste jej letos pojmout jinak, a to především úklidem domova jako takového.
I přesto, že není na škodu vyklidit skříně, aby se mohli vytřít, tak toho spíše využijte, že vás netlačí čas a okolnosti jako při vánočním úklidu a tento úklid si užijte. Prozkoumejte každou věc, zda ji opravdu potřebujete a využíváte nebo zda vám jen zabírá prostor ve skříních, který by mohl být lépe využitý, abyste si například sklidili ty nové boty nebo se udělal prostor na šicí stroj, který vám stojí za skříní a práší se na něj.
židle a stůl
Metod, jak postupovat při tomto úklidu je mnoho, při zadání hesla „minimalismus“ a úklid nebo vytřídění věcí do vyhledávače vám vyběhne mnoho návodů jak postupovat. Který je však správný neřekne nikdo, neboť každý máme své postupy a zvyky a je naprosto jasné, že jinak bude uklízet osmnáctiletý kluk a jinak osmdesátiletá žena.
Je potřeba brát ohled na ostatní členy domácnosti a rozhodně bez jejich souhlasu nikdy nic nevyhazujte, sice vás může zachvátit vnitřní uspokojení, ale nikdy nevíte, co daná věc pro někoho znamená. Například pokud svojí dceři vyhodíte okousanou tužku, tak se z ní může vyklubat oblíbená tužka jejího milovaného. Vám by se také jistě nelíbilo, kdyby vám někdo vyhodil milostné dopisy z mládí jen kvůli tomu, že jsou pro něj nezajímavé.
muž na židli
Nejtěžším problémem není však věci jen roztřídit, ale především se jich zbavit. Pamatujte, že hozením věcí do popelnice jejich cesta nekončí, končí jen pro vás, neboť sejde z očí, sejde z mysli, ale většinou, zvlášť u komunálního odpadu se musí komplikovaně likvidovat. Než tedy vytříděné věci vyhodíte do kontejneru, tak se zamyslete, zda by nešli jinak využít, darovat či lepší kousky prodat.