Aby schodiště oku lahodilo

Od schodiště většinou požadujeme především funkčnost, pohodlnost a praktičnost. Správně umístit schodiště není rozhodně žádná jednoduchá záležitost. Hlavně také proto, že ho dost dobře nemůžeme po roce vyměnit a předělat, protože nám prostě takto nevyhovuje.
dubové schody
§  Je tedy vždy ku prospěchu věci, aby se celá záležitost prokonzultovala s odborníkem.
Typické využití schodiště je logické – spojnice mezi dvěma podlažími. Schodiště může být masivní (plné) nebo otevřené.
§  Výhody plného schodiště jsou
–         kvalitní izolační vlastnosti
–         maximální využití úložného prostoru, který pod ním vznikl.
§  Nevýhodou je, že v obytném prostoru může často působit trochu těžkopádným dojmem.
Aby schodiště takový pocit nevzbuzovalo, může ho stavitel nechat odlehčit určitými prvky. Zvolit odlehčený design zábradlí a nášlapů. Otevřené schodiště vyhlíží mnohem lehčeji a vzdušněji. Jednou z otázek, kterou majitelé domů řeší, je umístění schodiště. Pokud má být instalováno do malého bytu, asi nezbývá, než ho umístit klasickým způsobem – ke zdi.

Dřevo stále vítězí

Jestliže to interiér dovolí, velice hezky působí umístění schodiště do prostoru. Tvarem musí schodiště plnit požadavky
–         bezpečnostní
–         technické
–         funkční
–         provozní.
Další otázkou je volba materiálu. V tomto ohledu můžete dát fantazii zcela volnou ruku. Současným trendům odpovídá téměř každý materiál. Dřevo, kov, beton i sklo. Přestože nabízených materiálů je několik, zůstává nejoblíbenějším klasické dřevo. Volí se zejména masivní druhy
§  buk
§  dub
§  javor
§  jasan.
vysoké schodiště
Důvodem volby tvrdého dřeva je především to, že šroubové spoje musejí být pevné a nesmí docházet k jejich vymačkávání. Jestliže majitel domu zvolí tento druh materiálu, je přínosné ho odlehčit některými prvky z materiálů jiných. Velice vkusně působí kombinace dřevěného schodiště a kovového zábradlí.