Stala jste se matkou

Většina žen se jednou stanou matkou. Z 90 % jsou ženy předurčené k tomu, aby otěhotněly, donosily a porodily dítě a pak až do konce svého života nesly titul „matka“.
Nikdo, jen žena, nedokáže pochopit, co se s ženou udá v momentě, kdy se z ní stane matka. Celý tento proces proměny probíhá už během těhotenství, kdy se maminka na svou mateřskou roli teprve připravuje, narozením se ale tato role dává do pohybu.
Matka, mateřství, matka s dcerou.
Mateřská role Vás naprosto pohltí. Středobodem ženina života se stává dítě, vše se odehrává jen pro jeho potřeby, spokojenost, zdraví, štěstí a lásku. Víte, ono je to jednoduché. V momentě, kdy se ženě narodí dítě, žena sestupuje na svém pomyslném žebříčku na 2. místo a na 1. místo, na tzv. piedestal pokládá bezpodmínečně své dítě.
Je to v pořádku. První měsíce jste tak moc pohlcené péčí o miminko, že Vám ani nedochází, že už vlastně ani nemyslíte na sebe. Věnujete se jen svému dítěti a naprosto Vám to vyhovuje.
Vyhovuje Vám to do určité doby, ale jednou se probudíte a dojde Vám, že jste se změnily, že se naprosto změnil Váš život. Nescházíte se s bezdětnými kamarádkami, nedocházíte pravidelně do nějakého fitness centra, doma netrávíte čas koukáním na TV seriály, nespíte, vstáváte brzy a chodíte spát pozdě.
Je krásné stavět své dítě na 1. místo, ale určitě bychom Vám doporučili, abyste myslely také na sebe. Nechcete, aby uplynuly 3 roky, 5 let nebo dokonce 10 let a Vy jste zjistily, že nemáte zaměstnání kam se vrátit, nemáte potřebnou praxi a vzdělání pro nové zaměstnání, kamarádky, které jste měly dříve, už o Vás nejeví zájem a takto bychom mohli pokračovat i nadále.
Žena, matka, matka s dítětem.
Doporučujeme všem maminkám, aby se během mateřské/rodičovské dovolené věnovaly také sobě. Je potřeba mít čas pro sebe, kdy jste alespoň chvilku bez dítěte. Nezanevřete na své koníčky.
Ono se říká, že spokojená máma – spokojené dítě. Toto konstatování je obrovská pravda a platí to i naopak. Matka se svým dítětem musí žít v naprosté symbióze a ideálním stavem je, když jsou oba spokojení a šťastní.
Nikdo nechce, abychom během rodičovství/mateřství postupně ztrácely sebe samé a proto je nutné myslet také na sebe a spojit to s péčí o miminko, o naše dítě.