Víte, co je to brainstorming?

Jedná se o skupinovou kreativní techniku. Kreativitě se u brainstormingu opravdu příliš meze nekladou. Podstatou techniky je umožnit lidem co nejotevřeněji předkládat své myšlenky. Při této technice se máte zbavit vnitřních omezení, která vám diktují mantinely, kterých se musíte držet. Popusťte uzdu své fantasii.
interiér supermarketu
Proč vlastně potřebujeme techniku brainstormingu?
Tato vysoce kreativní technika bývá využívána v mnoha oblastech lidské činnosti. Od řešení dílčích konkrétních problémů až po hledání inovativních vědeckých nápadů a originálních postupů. Praktikuje se ve vědeckých kruzích stejně tak jako v marketingu a v oblasti managementu.
Jak to probíhá?
1. Shromážděte tým
Potřebujete tým lidí. Nějakou sociální skupinu. Můžete sice brainstormovat sami sebe, ale s technikou brainstormingu, jak je obecně přijímána a definována, to bude mít společného pramálo. Vybranou skupinku lidí usaďte nejlépe do jedné místnosti a zařiďte příjemnou a uvolněnou atmosféru. Klidné a bezpečné prostředí přeje zrodu kreativních nápadů.
online nákupy
2. Zvolte vhodný způsob zaznamenávání myšlenek
Nejlépe takový, kde výsledek uvidí celá skupinka. Vhodný je například flipchart. Nebo zaznamenávání elektronickou formou spojenou s promítáním dataprojektorem. Důležitá je zpětná vazba. Myšlenku zaznamenáte a je nadále viděna.
3. Nekritizujte
Podstatou brainstormingu je volné plynutí myšlenek. Vše může být přetaveno v hodnotný koncept. Nechejte účastníky svobodně vyjadřovat jakýkoliv nápad. Třebaže zpočátku může působit hloupě nebo nerealizovatelně. Takovéto odvážné nápady totiž často vedou ke vskutku originálním propracovaným řešením.
4. Nikoho nepovyšujte
V tuto chvíli jste si všichni rovni. Ať už jste šéf nebo nováček, váš nápad má při brainstormingu stejnou váhu.