Vztah s manipulátorem

Dobrého manipulátora jen tak nerozpoznáte po pár schůzkách, začíná to jako každý jiný normální vztah. Rozdělila bych jeho chování na několik etap, a to:
1.    Omotání kolem prstu
V této etapě si vás manipulátor jednoduše snaží získat a upoutat k sobě. Chová se velmi hezky, je obětavý, galantní, hýří vtipem a nadhledem. Není pro něj problém pro vás udělat první poslední a nic za to nechtít. Bohužel jediné, co manipulátor v tomto období dělá, je, že sbírá informace o vás, hlavně slabá místa, za účelem pozdějšího využití ve svůj prospěch.
Pomyslné připoutání
2.    První malé prosby
Zde si začíná manipulátor pomalu vybírat daně za to, jaký k vám byl předtím velkorysý. Problémem ale je, že revanš požaduje zpravidla v daleko větší míře, než kdy poskytl vám. Tato etapa je pro něj velice důležitá, musí jednat obezřetně a opatrně, kdyby to přehnal, může o vás rychle přijít. Takže si stále drží jakési dekórum hodného benevolentního chlapíka.
3.    Žárlivost
Aniž by měl nějaký důvod, začíná žárlit a tím pádem i kontrolovat. V této chvíli jde hlavně o to, kam až ho necháte v kontrolování dojít. Největší chybou je, když se mu podvolíte a dáte mu přístup k vašemu účtu na facebooku, heslo k mobilu a podobně, ale od něj to na oplátku nevyžadujete. Tímto chováním jste si podepsali pouze to, že on nad vámi bude mít kontrolu a vy nebudete mít nic, ani soukromí, ani klid.
4.    Špatné chování k druhým
Začínáte si všímat, jak se chová k druhým lidem. K vám se ještě stále chová hezky, ale k cizím bývá čím dál častěji agresivní, sprostý a hrubý. Nevěnujete tomu přílišnou pozornost, máte ještě růžové brýle, takže se na ně raději budete zlobit společně s ním než hanět jeho.
5.    Mění se každou chvíli
Své postoje, chování a názory dokáže měnit velmi rychle, a to jen proto, aby z toho měl nějaký prospěch hlavně on sám. Na vás už se až tak neohlíží, vy mu začínáte být pouze „k ruce“ nebo aby se zabavil. Záměrně také překrucuje a popírá důležité věci.
6.    Už se snažíte jen vy
Dostali jsme se do etapy, kdy se snažíte a děláte něco pro toho druhého už jen vy. Na vaše zájmy, potřeby a koníčky prostě nezbývá čas nebo tam „nesmíte“. Cítíte, že je něco špatně, ale milujete ho a doufáte, že se to zase zlepší a bude to jako na začátku. Omyl. Už nikdy to nebude jako na začátku, už to bude jen horší. V této chvíli je správný čas na ukončení vztahu a opuštění, jinak vám hrozí daleko větší zamotání se do jeho her, či připoutání, třeba společnou hypotékou nebo dítětem.
Fyzické násilí
7.    Čekání na lepší zítřky
Pokud jste ho neopustili a setrváváte v tomto vztahu i přes všechny varovné signály, v představách, že se to jednou určitě zlepší, čeká vás následující:
·         neustálý pocit viny, například za to, že ho dostatečně nemilujete
·         všechna zodpovědnost padá na vaši hlavu
·         vaše potřeby a tužby jdou stranou, jediným a důležitým člověkem je on
·         neustálé utěšování (dělá ze sebe rád chudinku)
·         vaše sebevědomí na bodu mrazu, ponižování na denním pořádku
·         ve většině případů přijde kromě psychického i fyzické násilí
Nebuďte naivní a odstřihněte se od manipulátora dříve, než bude pozdě.