Jak jsme na tom s utrácením?

Tato doba není výjimečná jen tím, že je plná restrikcí, ale také tím, že je plná paradoxů.

Jsme v situaci, kdy v problematice našeho zdraví musíme poslouchat nařízení politiků. Kdy dáme na názory politiků více než na názory biologů, virologů či lékařů. Je to tím, že politici jsou pro nás přeci jen stále větší autoritou, než odborníci v jiných odvětvích? Je to dobře, nebo je to špatně?

buying-2022595_960_720

Celá tato situace není výjimečná pouze její naléhavostí a rychlostí, jakou se veškeré informace šíří, ale především tím, že nevíme, jaké informace jsou správné a jaké nás vedou do záhuby. Někteří lidí tvrdí, že je to celé jen výmysl, který má potopit malé podnikatele. Může to být pravda? Proč by tohle byl něčí zájem?

Jiní lidé tvrdí, že demokracie je neudržitelný systém vlády lidu a že lid poslední dekády let neposlouchá a situace se častěji a častěji vymykají kontrolám vyšší moci. Koronavirová pandemie tak má údajně lidi naučit, jak zase poslouchat.

Tato situace, ve které nevíme, čemu věřit je velice strašidelná proto, že platformy, jako jsou facebook, twitter, Instagram, gmail a další umožňují a urychlují přenos těchto informací. Lidé tak dostávají desítky či stovky nových informací denně a opravdu neví, čemu věřit.

Každopádně máme k dispozici občas také fakta, která nám pomáhají se orientovat a o která se můžeme ještě občas opřít. Jaké fakta máme k dispozici? Jsou často statistického charakteru. Český statistický úřad je jedním z poskytovatelů čísel, které nám pomáhají vytvořit si větší a souvislejší obraz.

online-3217733_960_720

Ukazuje se na příklad, že i když posilovny, wellness centra, bazény, restaurace, bary a hospody opět zavírají, Češi stále utrácejí. Vydělávají především e-shopy, ale také restaurace, které se aktivně zapojují do rozvozových aplikací a jsou k dispozici právě pro rozvoz. To, že Češi utrácejí o sto šest https://www.ferovahypoteka.cz/cesi-utraceji-o-sto-sest/, potvrzuje právě nárůst tržeb v internetovém sektoru. A to až o 20% v porovnání s minulý rokem.