Měsíční abstinence

Konzumace alkoholických nápojů, obzvláště pak piva, je u nás nejen tolerována, ale jedná se v podstatě o společenskou normu. Abstinence je něco nepřirozeného, co je přisuzováno spíše těžkým léčícím se alkoholikům nebo podivínům. Ovšem přestat pít, alespoň na měsíc, může být velice osvobozující. Čtyři týdny mohou být pro někoho příliš dlouhé, pro jiného mohou představovat pouhopouhý mžik. Záleží hlavně na míře závislosti a schopnosti sebekontroly. Každopádně nekonzumovat alkohol alespoň jeden měsíc se rozhodně vyplatí, minimálně ze zdravotního hlediska.

pivo se spadlou pěnou

Prvních čtrnáct dní

Hned na začátku je nutno připomenout, že v alkoholu se nachází velké množství cukru a s jeho vysazením nám tak bude chybět. Proto v prvním týdnu abstinence mají lidé trochu problémy s konzumací sladkého. Jednoduše řečeno, potřebují cukr, který do této doby doplňovali hlavně alkoholickými nápoji. Tyto stavy ale nemají dlouhého trvání. Už ke konci prvního týdne se glukóza v těle u většiny jedinců srovná. Co se týče vnitřních orgánů, jde hlavně na játrech vidět, že bez alkoholu daleko jednodušeji regenerují. A to už na konci druhého týdne abstinence. Dostavuje se i dobrá nálada.
láhve šampaňského v ledu

Druhých čtrnáct dní

Kdo vydrží bez alkoholu více než dva týdny, ten se může dočkat zlepšení stavu své pokožky. Může za to krevní oběh, který bez alkoholu funguje daleko lépe. Rovněž se zlepšuje i spánek, který může být na začátku abstinence poněkud rozhozený. Po dvou týdnech nepití však už většina lidí spí jako kdyby je do vody hodili. Velkým lákadlem, zvláště pak pro jedince, co trpí nadváhou, je snížení hmotnosti. Někdo shodí kilo, někdo dva, někdo dokonce i tři nebo čtyři kilogramy. To je individuální. Většinou se sníží i krevní tlak, což není dobrá zpráva pro lidi, kteří ho již tak mají příliš nízký, ale rozhodně tuto změnu přivítají všichni, kdo trpí hypertenzí. Nepít alkohol má tedy celou řadu pozitiv, z nichž většina se projeví už během prvního až dvou týdnů.