Pomoc, závada?!

V posledních letech je ekonomická situace v Česku velice příznivá, není se tedy čemu divit, že se staví více, než tomu bylo kdysi. Ovšem chuť stavět naráží na velmi podstatnou překážku, která celou stavbu dokáže zhatit už v základech – nedostatek řemeslníků. Sehnat v dnešní době zedníka, instalatéra nebo elektrikáře je skoro nadlidský úkol. Kvalitní řemeslo se tedy dnes cení doslova zlatem a mnoho stavebníků je ochotno kvalitní řemeslníky za jejich služby náležitě odměnit.

instalatér při práci

Dlouhé čekací lhůty a pořádně naditá peněženka

S postupem času se mění nároky zákazníků na řemeslníky a s tím samozřejmě i preference. Jenom cena za práci už dnes není tím nejdůležitějším kritériem při výběru. O mnoho důležitější jsou i další aspekty, jako je kvalita odvedené práce, přístup řemeslníka nebo rychlost. Zkrátka čeští zákazníci se nezdráhají za dobře odvedenou práci pořádně připlatit. Na to také šikovní řemeslníci cílí. Nabízí i další doplňkové služby v podobě havarijního servisu nebo nonstop asistenci v případě závad a poruch.

Převis poptávky nad nabídkou je enormní, proto se mnoho zákazníků nezdráhá šikovné řemeslníky přeplácet a zajistit si tak jejich přízeň. Mnoho z nich má už pouze stálou klientelu a nové zakázky zkrátka nepřijímá, neboť by se jednalo o práci, která nebude mít konce.

výměna baterie

Nedostatek je hlavně stavebních profesí. Instalatéři, malíři nebo zedníci dávají přednost větším zakázkám, které jsou lukrativnější. Chcete předělat kuchyň nebo nechat nově obložit koupelnu? S největší pravděpodobností budete mít smůlu nebo si budete muset počkat i několik měsíců. Žert? Ne to je opravdu realita, která nyní v řemeslných oborech panuje a situace se v dalších letech s největší pravděpodobností zlepšovat nebude. Jedinou nadějí je sehnat kvalitního řemeslníka, vydržovat si ho a dávat mu to náležitě najevo.