Superkompenzace – maximalizujte účinky vašeho úsilí

Trénujete tvrdě, ale výsledky nepřicházejí, a pokud ano, tak jen velmi pomalu, plíživě? Jak je to možné? Každý přece ví, že k tomu, abychom získali svalovou hmotu, sílu, rychlost, vytrvalost je zapotřebí spousta potu, dřiny. Jenže co už si uvědomuje méně lidí je fakt, že musíte regenerovat. Ano, regenerace je nedílnou součástí života sportovce. Naštěstí již tuto zprávu přijalo za vlastní velké množství cvičenců. Jen velmi málo sportovních nadšenců zná princip superkompenzace, nebo o tomto fenoménu především vrcholového sportu alespoň slyšeli.
posilování před zrcadlem
Při tom je to jedna z možností, dokonce možná ta nejdůležitější, k tomu, aby i průměrný cvičenec mohl dosáhnout rychle, bez zranění a zbytečných potíží, kýženého cíle. Superkompenzace nás učí vnímat trénink jako proces – na každou jednotku zvlášť. Je to ucelený komplex.
Jak už název tohoto procesu napovídá, jedná se o „naddoplňování“ všech látek, které jsou součástí metabolismu během pracovních fází svalové kontrakce. Zjednodušeně by se dala popsat jako návaznost následujících procesů: zatížení – únava – zotavení. Z toho vyplývá, že základním úskalím tréninku je dávkování zátěže a regenerace.
fyzioterapeutická masáž

Princip – zjednodušeně

Po zátěži následuje propad hodnot všech zdrojů energie. Po ukončení práce následuje zotavovací (regenerační) období, kdy se postupně dočerpávají ztracené látky. Jenže díky adaptační schopnosti má tělo pocit, že je třeba si vytvořit zásoby nad 100% úroveň, které si podrží poměrně krátkou chvíli. Tyto zásoby je třeba zužitkovat a ve fázi nejvyšší saturace nasadit další trénink. Pokud tréninky načasujeme vždy do fáze superkomepnzace, začínám tak vždy na o něco vyšší úrovni zásob, čímž vydržíme více.

Jak poznat, že je čas na další trénink?

Jednoduše – až se vše vrátí do normálu – zásoby sacharidů, lipidů a proteinů, produkce hormonů a v neposlední řadě klidová tepová frekvence. Podle poslední jmenované veličiny jde nejsnáze poznat, zda již můžeme nasadit další trénink.  Časy potřebné k regeneraci jsou individuální a vždy záleží na velikosti zátěže. Měřte svou tepovku ráno ve stejný čas za stejných podmínek alespoň 14 dní každý den. Dostanete průměrnou klidovou frekvenci. Ta bude vždy vyšší po tréninku, a to do té doby, dokud se nedostaví fáze přeplnění zásob. A v tu chvíli víte, že je čas se do toho zase pořádně opřít!